انتخاب پرنده خانگی

انتخاب پرنده خانگی قرن‌های متمادی از ارتباط بین انسان‌ها و پرندگان می‌گذرد و در کشورهای مختلف پرندگان مختلفی بعنوان همدم خانگی انسانها نگهداری شده‌اند. این موجودات زیبا می‌توانند نشاط را برای فضای خانه به ارمغان بیاورند، بویژه اگر فضای خانه محدود باشد یا یکی از اعضای خانواده به دیگر حیوانات خانگی حساسیت داشته باشد.
اما انتخاب یک پرنده خانگی باید بر مبنای معیارهائی مانند ظاهر، شخصیت، همراهی و یا حتی توانائی صحبت کردن صورت بگیرد.

ظاهر:

پرنده‌های خانگی اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند. از فنچ‌ها گرفته که اندازه بالهایشان تنها چند سانتی‌متر است تا طوطی‌های ماکائو که طول بالهایشان به بیش از یک متر هم می‌رسد. رنگ پر پرندگان نیز از رنگ‌های سبز، خاکستری، زرد، قرمز و آبی طبیعی گرفته تا ترکیب های رنگ عجیب محصول اصلاح ژنتیک، بسیار متنوع هستند. در انتخاب پرنده باید به اندازه او و تناسب آن با فضای خانه خود دقت کنید تا شما و پرنده با مشکل کمبود جا مواجه نشوید.

شخصیت‌ها:

ویژگی‌های شخصیتی پرندگان با هم بسیار متفاوت است. پرندگانی مثل طوطی‌های سبز (پاراکیت‌ها) رفتاری دوستانه دارند و اگر از سنین پائین تربیت شوند به راحتی خود را با محیط و صاحبانشان وقف می‌دهند.برخی پرندگان مانند طوطی آمازون و طوطی خاکستری، طوطی‌های ماکائو و طوطی‌های کاکل سفید ویژگی‌های منحصر به خود را دارند که آموختن رفتار و جمع‌پذیری به آنها به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد. اما در کل تربیت پرندگان در سنین پائین و از کودکی بسیار آسانتر از تربیت پرندگان بالغ است.
بر خلاف این باور عمومی که برای داشتن یک پرنده بزرگ باید ابتدا با یک پرنده کوچکتر شروع کرد، نباید فرض را بر این گذاشت که پرندگان کوچکتر لزوماً نیاز به آموزش کمتری دارند یا کنار آمدن با آنها کار ساده‌تری است.

همراهی

پرندگان می‌توانند همراهان بسیار خوبی باشند. آنها زیبا هستند و بسیاری ازگونه‌های پرنده قابلیت‌هایی جذابی مانند آواز خواندن یا حرف زدن دارند. آنها می‌توانند همبازیان خوبی برای کودکان نیز باشند. اما باید توجه داشت که اغلب گونه‌های پرنده اهلی نیستند؛ در نتیجه به تماس فیزیکی مداوم مانند بغل کردن مداوم، نوازش طولانی مدت، یا اجازه نشستن طولانی مدت روی شانه صاحب خود، عادت ندارند. این نوع تماس‌ها می‌تواند باعث تحریک‌ هورمون‌های رفتاری شود که سوءرفتارهائی مانند تهوع، پرخاشگری و تخم‌گذاری بیش از حد را در پی داشته باشد.

انتخاب پرنده خانگی

داشتن تنها یک پرنده در برخی گونه‌‌ها می‌تواند به بالا رفتن سطح پذیرش پرنده کمک کند. برخی گونه‌های دیگر مانند فنچ‌ها، در جمع‌های کوچک همنوعان خود زندگی شادتری دارند و برخی دیگر از پرندگان مانند طوطی‌های سبز بهترین گزینه‌ها هستند زیرا می‌توانند به تنهائی، در جمع و یا با جفت زندگی شادی داشته باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *