انتخاب یک حیوان خانگی

انتخاب حیوان خانگی

تقسیم کردن زندگی با یک حیوان منافع متقابل فراوانی برای حیوان و انسان دارد. شادی و صمیمیتی که حیوانات خانگی با خود به ارمغان می‌آورند، تاثیرات مثبت فراوانی روی روحیه صاحبان آنها و همینطور فضای خانه دارد. اما انتخاب یک حیوان خانگی بعنوان عضوی از خانواده باید بر اساس شرایط زندگی فردی و امکاناتی مانند مساحت و نوع خانه، وضعیت مالی، آلرژی‌ها و بیماری‌های خاص، حیوان هراسی (زوفوبیا) اعضای خانواده و غیره باشد. برخی حیوانات ظرفیت‌های بیشتری برای زندگی در محیط‌های انسانی دارند. ظرفیت‌هائی مثل، پذیرش و سازگاری بیشتر با محیط و همزیستی با انسان‌ها، بیماری‌های مشترک کمتر با انسان و همینطور تناسب با فرهنگ و سبک زندگی نژادها و کشورهای مختلف.

پرسش‌هائی که پیش از انتخاب یک حیوان خانگی باید از خودتان بپرسید.
حیوانات خانگی از لحاظ روش رسیدگی، تغذیه، رفتار، هزینه‌ها، محل زندگی و زمان مورد نیاز با شما، متفاوت هستند. اگر می‌خواهید حیوانی شادتر؛ رابطه‌ای خوب و چالش‌ها و مشکلات کمتری داشته باشید، باید پرسش‌های زیر را پیش از انتخاب حیوان خانگی از خود بپرسید:
– چه نوع حیوان خانگی برای محیط خانه شما مناسب‌تر است؟ آیا تحمل موی حیوانات، جعبه توالت یا خرابکاری‌های گاه به گاه آنها را دارید؟
– اگر بچه دارید، داشتن یک حیوان خانگی چه تاثیری بر آنها می‌گذارد؟ آیا همه در خانه شما پذیرای یک حیوان خانگی هستند؟
– اگر مستاجر هستید، از صاحبخانه برای نگهداری حیوان خانگی مجوز دارید؟
– چقدر فضا در داخل و خارج خانه دارید؟ آیا باید حیاط را حصار بکشید؟ بعنوان مثال اگر گربه می‌خواهید باید یک فضای بسته بیرون خانه فراهم کنید تا گربه شما بتواند در فضایی امن از هوای آزاد لذت ببرد.
– می‌توانید چقدر زمان به حیوان خانگی خود اختصاص دهید؟
– میزان فعالیت بدنی شما چقدر است؟ آیا فرد فعالی هستید یا کم تحرک؟
– آیا استطاعت مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های درمان و رسیدگی‌های ضروری برای حیوان خانگی دارید؟
– آیا کسی را دارید که بتوانید حیوان خانگی خود در زمان دوری از خانه، به او بسپارید؟ اگر نه، چه تمهیدی برای مراقبت از حیوان خانگی خود در زمان‌هائی مثل زمان سفر یا ساعت‌های طولانی کاری اندیشیده‌اید؟

یک نکته مهم دیگر در انتخاب حیوان خانگی، ئر نظر گرفتن گزینه «پذیرفتن حیوانات سرگردان از پناهگاه‌ها» به جای «خرید حیوانات» است. در پناهگاه‌های حیوانات سگ‌ها، گربه‌ها، خرگوش‌ها و انواع دیگری از حیوانات زندگی می‌کنند که با پذیرفتن آنها هم باری از دوش انجمن‌های حمایت از حیوانات و گروه‌های نجات برداشته‌اید و هم به جیب خودتان کمک کرده‌اید.

منبع: https://bestfriends.org/resources/choosing-pet

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *