تغذیه مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا همانند دیگر پرندگان،نیز به ترکیب متناسبی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی، انواع ویتامین، مواد معدنی و آب نیاز دارند. آنها سیستم گوارشی کوچکی دارند که بسیار سریع عمل می‌کند. یعنی پرنده شما مقدار غذای زیادی مصرف می‌کند و مدفوع او در دفعات متعدد و غالباً بصورت شل و آبکی دفع می‌شود. هیچ بعید نیست که 15 تا 20 دقیقه پس از مصرف میوه آبی رنگی مانند تمشک، مدفوع مرغ مینا آبی رنگ باشد.

در زمان انتخاب پرنده خانگی اگر یک مرغ مینا انتخاب کردید بهتر هست با تغذیه آن آشنا باشین، تغذیه نامناسب یکی از عوامل اصلی اغلب مشکلات سلامتی پرندگان خانگی است و مرغ‌های مینا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در مورد رژیم غذائی مناسب پرنده حتماً با دامپزشک مشورت کنید. بعنوان مثال یکی از عوامل بیماری هموکروماتوسیس یا آهن افزوده در پرندگان مینا می‌تواند به رژیم غذائی با مقدار آهن بالا مربوط باشد.

تغذیه مرغ مینا و خوراک ها

مرغ‌های مینا همه‌چیزخوار هستند و در طبیعت انواع مختلف میوه‌ها، حشرات، کرم ها، دوزیستان (مثل نوزاد قورباغه)، مارمورک، مارهای کوچم، تخم‌مرغ، جوجه پرندگان، نوزاد جوندگان را می‌خورند و در محیط‌های شهری جزء حیوانات زباله‌خوار نیز محسوب می‌شوند. مرغ‌های مینا در محیط آزاد دانه‌خوار نیستند.

تغذیه مرغ مینا مانند طوطی‌ها غذای خود را نمی‌جوند یا خرد نمی‌کنند و معده بزرگی برای انبار کردن غذا ندارند. پس غذا باید در مقادیر کم و بصورت گلوله‌های کوچک (پِلِت) به نحوی که بلعیدن آن آسان باشد، آماده شود. پلت‌ها رژیم غذائی متناسب با تمام نیازهای پرنده را فراهم می کنند، براحتی قابل خوردن هستند و با توجه به خشک بودن از آبکی شدن بیش از حد مدفوع پرنده جلوگیری می‌کنند. اما رژیم غذائی پرنده نباید صرفاً منحصر به این گلوله‌های کوچک غذا باشد. همینطور باید به مقدار آهن موجود در غذا نیز توجه کنید. مقدار آهن در برخی محصولات کمتر از 90 میلیگرم در یک کیلو است. در هر حال بهتر است در این زمینه با دامپزشک مشورت کنید.

سبزیجات و میوه

میوه‌ها و سبزیجات بخش مهمی از رژیم غذائی مرغ مینا هستند. میوه‌ها و سبزیجات را باید بخوبی بشوئید تا مواد شیمیائی روی آنها پاک شود. سپس میوه و سبزی را به قطعات کوچک خرد کنید ولی نیازی نیست پوست آنها را بگیرید. سبزیجات و میوه‌ها را در دو ظرف جداگانه در قفس بگذارید. سبزیجات خرد شده نباید بخش زیادی از غذای پرنده را تشکیل بدهند. سبزیجات رنگ روشن با آب زیاد (برگ کاهو، کرفس و …) ارزش غذائی اندکی دارند. موارد متعددی از سمی بودن آووکادو برای پرندگان گزارش شده و سبزیجات با آهن بالا (مانند اسفناج) برای مرغ‌های مینا مناسب نیستند.

منبع: https://vcahospitals.com/know-your-pet/mynah-birds-feeding

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *