شش راه برای محبت به حیوانات

محبت به حیوانات

یکی از ساده‌ترین راه‌های نشان دادن محبت و همدردی به کودکان، کمک به حیوانات و آموختن نحوه رفتار با آنهاست. در آموزه‌های دینی نیز محبت به حیوانات اهلی و وحشی از فضائل انسانی محسوب شده است. کارهای ساده‌ای که کودکان را مهربان و حمایتگر بار می‌آورد و در عین حال به خانواده فرصت می‌دهد تا اوقات خوشی را با هم تجربه کنند.

1. مراقب حیوانات خانگی باشید

گربه، سگ، همستر، پرنده یا دوزیست فرقی نمی‌کند. حیوانات خانگی نیاز به محبت و مراقبت دارند. چه کاری بهتر از این که کودکان را به انجام این کار تشویق کنیم. برقراری ارتباط بین کودکان و حیوانات خانگی، بویژه از دوران کودکی حیوان به بچه‌ها می‌آموزد مسئول، مهربان و صبور باشند و با دیگر موجودات احساس همدردی کنند.

مراقب حیوانات خانگی

2. به محیط زیست توجه کنیم

کارهای کوچک برای حفظ محیط زیست برای حیوانات نیز مفید است. وقتی پلاستیک‌ها را دور می‌ریزید، آنها را بدرستی بسته‌بندی کنید (بطری‌های پلاستیکی را بشوئید و خشک کنید، بسته‌های پلاستیکی مواد غذائی را خرد کنید و در کیسه جداگانه مناسب برای بازیافت بیاندازید) و دور بیاندازید. در این کار می توانید از کودکان کمک بخواهید تا از همین ابتدا با این مفاهیم آشنا شوند. یا هنگام خرید به آنها بیاموزید که از محصولات دوستدار محیط زیست استفاده کنند.

3. برای پروانه‌ها در باغچه گل بکارید

اگر امکانش را دارید در باغچه و اگر نه در گلدان گل بکارید. به کودکان بگوئید که این کار را برای دعوت از پروانه‌ها و زنبورها انجام می‌دهید. این فعالیت نه تنها از لحاظ حرکتی و حسی برای کودک مفید است، بلکه فضائی را برای خانواده فراهم می‌کند که با هم شاهد رشد گیاهان و رابطه آنها با حیوانات باشند. برای این کار ابتدا درباره گل‌ها و گیاهان مناسب پرندگان کوچک و پروانه‌ها تحقیق کنید.

4. حیوانات وحشی را در خانه خودشان رها کنید

کودکان کنجکاوی طبیعی درباره جهان پیرامون خود دارند. شاید کودک شما بخواهد یک غورباقه، حلزون یا دیگر حیوانات محیط پیرامون خانه شما را به منزل بیاورد. به او بیاموزید که بهترین مکان برای این حیوانات خانه طبیعی خود آنهاست. همراه او به محل زندگی حیوان بروید و از او بخواهید حیوان را به آغوش محیط زندگی‌اش بازگرداند. از کنجکاوی طبیعی کودک استفاده کنید و به او بیاموزید که به محیط زیست و حیوانات وحشی احترام بگذارد و « با چشمانش نگاه کند، نه دستانش»


5. درباره کمک به حیوانات برای کودک داستان بخوانید یا با هم فیلمی درباره حیوانات تماشا کنید

کتاب‌های کودکانه متعددی در این زمینه وجود دارند و فیلم‌های خوبی در زمینه احترام به طبیعت و همزیستی با حیوانات ساخته شده‌اند. کودکان ذهن خیالپردازی دارند و با اینکار با یک تیر دو نشان زده‌اید، هم آنها را به مطالعه دعوت کرده‌اید و هم جایگاه حیوانات بعنوان دوستان و همسایگان انسان‌ها را نشانشان داده‌اید. کتاب‌هایی مثل بانی خرگوشه، باکستر، داستان‌های پو و آثار قدیمی خودمان مانند کلیله و دمنه به زبان کودکانه منابع مطالعاتی خوبی هستند. فیلم‌هائی مثل زندگی پی، کتاب جنگل، شیرشاه و … نیز می‌توانند فیلم‌های خوبی برای یک بعدازظهر شاد خانوادگی باشند.

6. کودکان با برقراری ارتباط مثبت با حیوانات می‌آموزند که به محیط زیست پیرامون خود توجه کنند و احترام بگذارند. برقراری ارتباط دوستانه و محترمانه با حیوانات خانگی و حتی حیوانات وحشی پیرامون محل زندگی به آنها فرصت می دهد تا حس محبت، مسئولیت پذیری نسبت به دیگران و احساس همدردی را بیاموزند

منبع: https://pjlibrary.org/beyond-books/pjblog

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *