پنج نکته پیش از خرید پرنده

1) اکثر پرنده ها صدای قشنگی دارند، دست کم صاحبانشان اینطور فکر میکنند، اما همه اینطور فکر نمیکنند. بعلاوه صدای برخی گونههای پرنده خانگی، بویژه طوطی های هوکبیل میتواند حسابی آزاردهنده باشد. پس اگر در آپارتمان زندگی میکنید در انتخاب پرنده خود دقت کنید.

2) پرنده ها کثیف کاری دارند
پرنده و وسواس با هم کنار نمیآیند. پرندهها شلوغ میکنند، و بخش زیادی از غذایشان را به اطراف میپاشند. این ویژگی در طبیعت کاربردهای فراوانی دارد (بعنوان مثال بذرافشانی یا رساندن غذا به پرندگان ناتوانتر) اما در خانه شما فقط حرصتان را در میآورد. البته قضیه با یک دور جاروی روزانه در اطراف قفس یا استفاده از محصولاتی مثل پوشش زیر قفس حل میشود. پس انتخاب کنید: پرنده یا وسواس! مسئله این است.

3) پرندهها نیاز به ارتباط اجتماعی مداوم دارند
بر خلاف حیوانات خانگی اهلی شده مثل سگها و گربهها، پرندگان معمولاً وحشی هستند و باید بطور مداوم با آنها ارتباط برقرار کرد تا آرام بمانند. اگر میخواهید یک پرنده قبول کنید باید زمان کافی در برنامه خود به او اختصاص دهید. اگر چنین زمانی را ندارید، بهتر است سراغ پرندهها نروید.

4) پرنده ها رژیم غذائی خاص دارند
برای داشتن یک پرنده سرحال و سالم باید رژیم غذائی مرتبی داشته باشید. بر خلاف باور عمومی یک ظرف پر از دانه غذای مناسبی برای پرنده نیست. پرندهها علاوه بر دانه به حجم مناسبی از سبزیجات و میوه تازه نیاز دارند. غذای تازه بسیار مغذی است و بعلاوه طعمها و بافتهای مختلف با تحریک مغز پرنده شما ، فواید روانی فراوانی برای او دارند.

5) پرنده ها خرابکاری میکنند
یکی از ویژگیهای پرندگان نوک آنهاست که تا آخر عمر رشد میکند و بطور مداوم باید سابیده شود. برای جلوگیری از رشد بیش از حد منقار و همینطور تمرین دادن عضلات فک، پرندهها باید چیزی برای جویدن داشته باشند. پس باید مراقب لوازم خانگی و اشیاء ارزشمند خود باشید. اگر میخواهید پرندهای را به خانه دعوت کنید، حتماً از قبل برایش اسباببازیهای سالم و خوشرنگ بخرید تا آنها را تکهپاره کند. با اینکار هم اثاثیه خانه را نجات دادهاید و هم جلوی مسموم شدن یا آسیب دیدن پرنده بر اثر جویدن یک شی خطرناک یا سمی را گرفته اید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *